UTA a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul susținut la Arad cu Sepsi Sfântu
Gheorghe, chiar în ziua aniversării a 80 de ani de existență. Jocul a contat pentru
etapa a cincea a play-out-ului Superligii. Organizatorii au pregătit sărbătoarea cu
multe momente festive iar clubul a primit o mulțime de mesaje din partea foștilor
jucători, antrenori și chiar a Federației Române de Fotbal. Cea mai impresionantă
a fost însă coregrafia suporterilor arădeni, desfășurată atât în oraș cât și pe timpul
desfășurării partidei. Clubul a fost înfiinţat la 18 aprilie 1945.
Meciul a fost extrem de disputat, cu multă risipă de energie. În prima repriză,
oaspeții au dominat primele minute și au reușit să deschidă scorul prin Oberlin, în
minutul 19, cu o reluare din careul mic în dreapta portarului Iliev. Trezită după gol,
UTA a trecut la cârma jocului și a presat constant careul advers iar egalarea a
venit în minutul 36, dintr-un penalty obținut după un fault a lui Haruț asupra lui
Costache. A transformat Mpoku pentru 1-1. Până la finalul primei jumătăți, UTA a
continuat să domine și chiar a avut ocazia să marcheze prin Costache, șutul
acestuia din centrul careului trecând pe lângă poartă.
În repriza secundă, cu o pregătire fizică mai bună, oaspeții au dominat jocul și au
avut două mari ocazii să înscrie însă portarul Iliev și fundașul Benga au avut
intervenții salvatoare.
„A fost un meci bun, e un rezultat echitabil, față de cum s-a jucat. Nu știu dacă
Dorinel a fost la prima repriză, că a zis că au dominat. Am avut și noi 3 ocazii mari.
Costache era golgheter la câte ocazii au avut. În partea a doua au venit peste noi,
au avut ocazii. Nu ne-am ridicat la înălțimea suporterilor. E vorba și de
concentrare și de calitate. Cei care au intrat nu au adus niciun plus, au fost sub cei
pe care i-au înlocuit. S-a alergat foarte mult, nu am ținut de minge, aici am suferit.
Le-am dat posibilitatea să-și creeze ocazii.
La play-out câștigi un meci ești în față, pierzi tremuri. Sper să venim după Paște
mai puternici. Ne așteaptă jocuri grele.”, a declarat antrenorul Mircea Rednic, la
finalul partidei.
Până la finalul campionatului mai sunt patru etape. În meciul următor, UTA va juca
în deplasare, la Sibiu, sâmbătă, de la ora 17.00.
Vor urma, meciurile cu Petrolul la Arad, Farul la Constanța și cu Gloria Buzău la
Arad.
Echipe:
UTA: Iliev – Râpă, Paulolo, Benga, Dussaut – Rassoul, Van Durmen – Danciu (R.
Cristea ’68), Mpoku (Omondi ’78), Tzionis (Effiong ’68) – Costache (Harrison ’82).
Antrenor: Mircea Rednic
Sepsi: Niczuly – Oteliţă (Oroian ’78), Ninaj (Simic ’46), Haruţ, Dumitrescu – Mino
Sota, C. Matei (Skorup ’56), Mailat (Drăghiceanu ’62) – Babunski (Coman ’62),
Omondi, Neskovic. Antrenor: Dorinel Munteanu
Arbitri: Szabolcs Kovacs – Marius Badea, Ionel Valentin Dumitru – George Cătălin
Roman
VAR: Viorel Nicuşor Flueran, Florin Ovidiu Mazilu
Observatori: Zoltan Szekely, Claudiu Boaru
Cartonaş galben: / Oteliţă ‘17
Posesie minge 50% – 50%
Total șuturi 12 – 18
Șuturi pe poartă 3 – 4
Cornere 6 – 7
Comentarii (0)