UTA a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul susținut la Arad cu Unirea Slobozia,
fosta echipă a antrenorului Adrian Mihalcea din sezonul trecut. Jocul s-a disputat
în primul meci al etapei a şaptea a Superligii. Chiar dacă UTA nu a pierdut în acest
sezon, jucătorii par să dea semne de oboseală, chiar înaintea a două meciuri
importante din săptămâna ce urmează. Cu Steaua în Cupa României și cu Rapid
în campionat.
UTA a început ferm prima repriză și a reușit să-și domine categoric adversarul prin
posesie și presing avansat, ialomițenii reușind să-și revină după minutul 20. Jocul
a continuat în echilibru până în minutul 33, când Ibrian l-a faultat pe Pospelov în
careu iar arbitrul a acordat penalty pentru arădeni, după consultarea VAR.
Costache a transformat în minutul 36 şi UTA a intrat la vestiare cu avantaj. 1-0.
Repriza secundă a început tot în echilibru, însă gazdele au cedat treptat posesia
pentru a conserva rezultatul. Până la urmă, Slobozia a reuși egalarea în minutele
de prelungiri.
În minutul 90+2. Florescu a executat un corner, Coadă a prelungit cu capul şi
Şerbănică a înscris din marginea careului mic stabilind scorul final, UTA – Unirea
Slobozia 1-1.
În urmâtorul meci, UTA va juca marți, de la ora 19.00, cu CSA Steaua în Cupa
României iar vineri, de la ora 20.30, cu Rapid în campionat. Ambele la București.
”Există o parte bună în tot ce s-a întâmplat până acum. Faptul că nu am pierdut.
Știam că întâlnim o echipă cu un stil foarte simplist de joc, cu mingi la bătaie și o
organizare foarte bună. Nu am reușit să rămânem cu toate cele 3 puncte. Am luat
din păcate un gol în ultimele minute, dar pentru mine tot ce se întâmplă după
minutul 90 e fatidic.
Și noi am câștigat puncte după minutul 90, așa că nu-mi fac niciun fel de
problemă. Din păcate azi nu am arătat foarte proaspeți. Am avut probleme și la
conctrucție. Se întâmplă. Trebuie să rămânem la fel de umili, să continuăm
această muncă pentru că până în momentul de față ne-am descurcat destul de
bine.
Au speculat un moment de neatenție a noastră. Nu am reușit să mergem cu
adersarii. Rămânem cu acest punct și vom continua. A trecut prima parte a
campionatului, sicer nu credeam că vom rămâne neînvinși până în etapa a 7-a.
Până la urmă tot ce s-a întâmplat o iau ca pe un lucru pozitiv. Vom remedia
problemele. Vor veni și jucătorii care azi nu au luat parte. Vom încerca să abordăm
și Cupa la victorie. Continuăm această luptă”, a declarat antrenorul Adrian
Mihalcea după joc.
Echipe:
UTA: Iliev – Ţuţu, Poulolo, Pospelov, Padula (Alomerovic 66) – Ov. Popescu
(Hrezdac 66), Van Durmen – Tzionis (Zsori 86), A. Roman (Sota Mino 75), V.
Costache (Benga 86) – Abdallah. Antrenor: Adrian Mihalcea
Unirea Slobozia: D. Rusu – Ibrian (R. Negru 46), Al. Dinu, Antoche, Şerbănică –
Hamdiu (Coadă 69), Vl. Pop, Purece (Said Ahmed 75) – Bărbuţ (Florescu 77),
Afalna, Dulcea (rotund 69). Antrenor: Andrei Prepeliţă
Arbitri: Istvan Kovacs – Ferencz Tunyogi, Romică Bîrdeş
VAR: Sorin Costreie – Mihai Marica
Cartonaşe galbene: Padula 25 / A. Dinu 11, Bărbuţ 19, Afalna 80
Posesie minge 56% – 44%
Total șuturi 15 – 16
Șuturi pe poartă 4 – 5
Cornere 7 – 4
Comentarii (0)