UTA a încheiat la egalitate, scor 3-3, meciul susținut la Arad cu formația
Universitatea Craiova în prima etapă a sezonului fotbalistic 2025-2026. Condusă
cu 3-0 până în minutul 80, UTA a reușit să egaleze situația pe tabela de marcaj pe
final de partidă.
Cu un nou antrenor pe banca tehnică, Adrian Mihalcea, dar cu șase jucători din
vechiul lot în primul 11, echipa arădeană a început dezastruos prima repriză și a
fost condusă la pauză cu 2-0, oaspeții reușind să puncteze prin Romanchuk în
minutul 13 și Baiaram în minutul 19 din penalty.
Imediat după pauză, Andrei Ivan a marcat și el pentru 3-0, în minutul 49.
Revenirea arădenilor a început în minutul 81, când UTA a beneficiat de un penalty,
dictat la un fault în careu asupra lui Țuțu. A înscris Costache pentru 1-3. În minutul
4 din prelungiri, noul fundaș central Pospelov a înscris pentru 2-3, egalarea fiind
reușită de noul mijlocaș Alin Roman în minutul 90+13.
Pe final, jocul a fost întrerupt câteva minute pentru ca personalul medical de pe
ambulanţă să acorde îngrijiri unei persoane din tribună.
„Nu ştiu care erau aşteptările dv, dar noi şi în primul amical am condus cu 3-1 şi
am fost egalaţi la 3. Pentru mine nu a fost o surpriză. Le-am spus şi la pauză
jucătorilor că în astfel de momente trebuie să dai cât mai multe goluri, să laşi
adversarii fără oxigen. În schimb noi le-am dat o mână de ajutor. După acest meci
rămânem cu ideea că am jucat bine 60 de minute şi avem de îmbunătăţit 30 de
minute”, a declarat antrenorul formației oaspete Mirel Rădoi după joc.
„Un meci nebun. O primă repriză de uitat. Am făcut o primă repriză foarte slabă.
Am dat dovadă de caracter în repriza a doua, chiar puteam să întoarcem. Pentru
astfel de meciuri m-am apucat de fotbal. Am mai fost aici, dar o perioadă scurtă.
Sper să fie mai lungă acum. Atmosfera e de play-off. Suntem într-o reconstrucție.
A doua repriză ne dă încredere, să atingem obiectivele pe care le vor stabili cei de
aici. Vedem unde ne clasăm după primele 10 etape.
Mă bucur că i-am bucurat pe fani, sper să o fac cât mai des. Sunt mijlocaș de
creație, sper să-mi ajut colegii cât mai mult. A fost destul de greu mental, la ceea
ce s-a întâmplat la Iași. Le doresc să revină cât mai repede în prima ligă.”, a spus
marcatorul ultimului gol Alin Roman.
Tehnicianul echipei arădene, Adrian Mihalcea, consideră că UTA se va mai întări.
„O să mai urmeze transferuri, că altfel nu o să reușim mare lucru. Suntem în
discuții. Vor veni jucători, dar vor veni nepregătiți. Greul îl vom duce tot cu acești
băieți. Mi-e frică că vor apărea accidentările. Copiii nu sunt la un nivel mental bun
ca să joace un meci întreg. Ne vom chinui etapele astea, iar cei din conducere
trebuie să înțeleagă că avem nevoie de întăriri”.
Etapa următoare, UTA va juca în deplasare cu Universitatea Cluj, sâmbătă, de la
ora 18.30.
Echipe
UTA: D. Iliev – F. Iacob (Padula ’67), Benga (Poulolo ’90), Pospelov, Alomerovic –
Van Durmen, Ov. Popescu (Hrezdac ’46), Alin Roman – Ţăroi (Țuțu ’46), V.
Costache, Tzionis. Antrenor: Adrian Mihalcea
U Craiova: Lung jr. – Stevanovic, Mogoş, Romanchuk (Fălcușan ’68) – M.
Rădulescu (Gaspar ’62), T. Băluţă, Houri (Creţu ’62), Samuel Teles (Mekvabishvili
’63), Bancu – Baiaram, A. Ivan (Markovic ’88). Antrenor: Mirel Rădoi
Cartonaşe galbene: Ov. Popescu 5, Benga 34, Pospelov ‘47 / Stevanovic 15,
Samuel Teles 45+1, Creţu ‘85
Arbitri: Marian Barbu – George Neacşu, Stelian Slabu – Iulian Călin
Arbitri VAR: Andrei Chivulete – Vasile Marinescu
Posesie 48% – 52%
Total șuturi 21 – 13
Șuturi pe poartă 6 – 4
Bare 1 – 1
Cornere 4 – 3
Comentarii (0)