Jandarmii din cadrul Detașamentului 1 Jandarmi Mobil al Inspectoratul de Jandarmi Județean Arad au desfășurat, în cursul serii de ieri, o acțiune punctuală pe râul Mureș, având ca obiectiv prevenirea și combaterea braconajului piscicol, precum și protejarea resurselor acvatice vii.
În jurul orei 22:00, în timpul verificărilor efectuate în zona râului Mureș, oamenii legii au surprins doi bărbați din municipiul Arad care practicau pescuitul prin metoda „greblării”, procedeu interzis de legislația în vigoare.
Ca urmare a celor constatate, jandarmii au întocmit actele de sesizare necesare pentru continuarea cercetărilor sub aspectul săvârșirii infracțiunii de braconaj piscicol, faptă prevăzută și sancționată de Legea nr. 176/2024 privind pescuitul și protecția resursei acvatice vii.
Totodată, unul dintre cei implicați a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 1.000 de lei pentru neprezentarea permisului de pescuit recreativ, conform prevederilor art. 51 din aceeași lege.
Peștele capturat a fost recuperat de către jandarmi și eliberat în mediul natural.
Reprezentanții Inspectoratul de Jandarmi Județean Arad au transmis că astfel de acțiuni vor continua și în perioada următoare, scopul fiind protejarea resurselor naturale și combaterea activităților ilegale din domeniul piscicol.
Comentarii (0)