Polițiștii Serviciului Județean de Poliție Transporturi Arad au desfășurat, la sfârșitul săptămânii trecute, o amplă acțiune de control la trecerile la nivel cu calea ferată din județ.
În cadrul verificărilor, au fost legitimate 161 de persoane și controlate 140 de autovehicule. Pentru neregulile constatate, polițiștii au aplicat 102 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproximativ 56.000 de lei.
De asemenea, au fost reținute trei permise de conducere și retrase opt certificate de înmatriculare, ca urmare a încălcării regulilor privind circulația în zona trecerilor la nivel cu calea ferată.
Reprezentanții IPJ Arad transmit că astfel de acțiuni sunt organizate periodic, în toate zonele din județ aflate în proximitatea căilor ferate, cu scopul de a preveni accidentele și de a crește siguranța rutieră.
„Respectarea regulilor de trecere la nivel cu calea ferată salvează vieți. Le reamintim conducătorilor auto că neatenția și graba pot avea consecințe tragice”, au precizat polițiștii arădeni.
Comentarii (0)