Polițiștii Biroului de Poliție Autostradă A1 Deva–Nădlac au desfășurat, în data de 27 mai, o amplă acțiune preventivă pe autostrada A1, având ca principal scop creșterea gradului de siguranță rutieră și impunerea respectării legislației în trafic.
În cadrul activităților de control, oamenii legii au verificat sute de participanți la trafic și au aplicat nu mai puțin de 244 de sancțiuni contravenționale.
Potrivit reprezentanților IPJ Arad, cele mai multe sancțiuni au fost aplicate pentru:
-nerespectarea regimului legal de viteză – 31 de sancțiuni;
-nepurtarea centurii de siguranță – 18 sancțiuni;
-folosirea telefonului mobil în timpul conducerii – 16 sancțiuni;
-alte abateri la regimul circulației rutiere.
Valoarea totală a amenzilor aplicate a fost de 43.871 de lei.
De asemenea, în urma neregulilor constatate, polițiștii au reținut 6 permise de conducere și au retras 9 certificate de înmatriculare.
La activitate au participat și polițiști ai Biroului de Poliție Autostradă A1 Sibiu, reprezentanți ai Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Arad, ai Inspectoratului de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier, ai Registrului Auto Român, ai Gărzii Naționale de Mediu și ai Autorității Vamale.
Reprezentanții IPJ Arad au transmis că astfel de acțiuni vor continua și în perioada următoare, acestea având caracter permanent, pentru reducerea riscului de accidente și creșterea disciplinei în trafic.
Comentarii (0)