Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratul de Poliție Județean Arad desfășoară astăzi, 16 mai 2026, o amplă acțiune de control pe DN7, în intervalul orar 14:00 – 18:00, pentru creșterea siguranței rutiere și prevenirea accidentelor de circulație.
Potrivit reprezentanților IPJ Arad, activitățile vizează principalele cauze generatoare de accidente grave, iar polițiștii vor acționa pentru depistarea și sancționarea șoferilor care încalcă legislația rutieră.
În cadrul acțiunii sunt urmărite, în special:
-nerespectarea regimului legal de viteză;
-conducerea vehiculelor sub influența alcoolului sau a substanțelor interzise;
-neacordarea priorității de trecere;
-comportamentul agresiv în trafic.
Oamenii legii transmit că scopul acestor controale este reducerea riscului rutier și responsabilizarea participanților la trafic.
Polițiștii recomandă conducătorilor auto să respecte limitele de viteză, să evite orice comportament periculos și să adopte o conduită preventivă la volan, pentru siguranța tuturor celor aflați în trafic
Comentarii (0)