Astăzi, angajaţii Arhivelor Naţionale Arad sunt în grevă de avertisment. Mihaela Vitan, lider de sindicat, a declarat pentru Hotarnews, că unul dintre motivele declanşării acestei greve sunt salariile. Greviştii cer egalizarea salariilor cu cele ale angajaţilor de la centru. “ În acest moment avem cele mai mici salarii din MAI”, precizează aceeaşi sursă. Un alt motiv ar fi condiţiile de muncă. “ Munca noastră de desfăşoară în subsoluri, fără căldură , curent electric şi pline de mucegai. Noi căutăm documente cu lanterna” Greva se va desfăşura între orele 12 şi 14 şi nu va afecta publicul.
Angajaţii de la Arhivele Naţionale sunt în grevă. “ Muncim în depozite fără căldură şi curent electric”
Comentarii (0)