Polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac au descoperit o armă cu aer comprimat și mai multe accesorii deținute fără documente legale, în urma unui control efectuat pe autostrada A1 Deva–Nădlac.
Incidentul a avut loc în data de 4 mai 2026, în cadrul acțiunii „Clean Border II Vest”, când oamenii legii au oprit pentru verificări un microbuz înmatriculat în România, condus de un cetățean român. În urma analizei de risc, s-a decis efectuarea unui control amănunțit al vehiculului.
În bagajele unui pasager român, în vârstă de 25 de ani, polițiștii au descoperit o cutie din plastic care conținea un pistol cu aer comprimat de tip „Elite II – Beretta”, calibru 4,5 mm, un încărcător, cinci capsule de CO₂ și un recipient cu aproximativ 1.500 de bile din oțel.
Tânărul nu a putut prezenta documentele necesare pentru deținerea legală a armei, fiind condus la sediul instituției pentru verificări suplimentare. Arma și accesoriile au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor.
În acest caz, polițiștii de frontieră au deschis o anchetă sub aspectul săvârșirii infracțiunii de nerespectare a regimului armelor și munițiilor. Persoana în cauză, împreună cu bunurile descoperite, a fost predată reprezentanților Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul IPJ Arad.
La finalizarea cercetărilor, vor fi dispuse măsurile legale care se impun.
Armă cu aer comprimat descoperită într-un microbuz, la Nădlac
Comentarii (0)