Un bărbat din județul Arad a fost arestat preventiv după ce și-ar fi agresat violent soția și ar fi amenințat-o cu moartea, potrivit unui comunicat transmis miercuri de Parchetul de pe lângă Judecătoria Lipova.
Conform procurorilor, în noaptea de 22 spre 23 iunie 2026, între orele 22:30 și 04:00, bărbatul, aflat sub influența alcoolului și pe fondul geloziei, ar fi distrus telefonul mobil al soției sale, după care ar fi agresat-o fizic. Acesta i-ar fi aplicat mai multe lovituri cu pumnii în zona capului și a pieptului, precum și lovituri cu picioarele în zona cervicală.
Anchetatorii susțin că, ulterior, agresorul ar fi folosit un cuțit pentru a-i provoca victimei mai multe leziuni la nivelul membrelor superioare. Femeia a avut nevoie de 10-12 zile de îngrijiri medicale.
De asemenea, bărbatul este acuzat că i-a adresat în repetate rânduri amenințări cu moartea și că a amenințat că va incendia locuința.
La data de 24 iunie 2026, procurorul de caz a formulat propunere de arestare preventivă pentru infracțiunile de violență în familie, amenințare și distrugere. Propunerea a fost admisă de judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Lipova.
Cercetările au fost efectuate de polițiștii din cadrul Poliției Orașului Lipova, sub coordonarea procurorului de caz
Comentarii (0)