Un bărbat din localitatea Pilu, județul Arad, a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile, fiind cercetat pentru vânarea ilegală a unor specii strict protejate, după ce ar fi prins doi pui de urs în județul Bistrița-Năsăud.
Potrivit Parchetului de pe lângă Judecătoria Chişineu-Criş, inculpatul R.R.C. ar fi capturat în februarie 2025 doi pui de urs, pe care i-ar fi transportat cu autoturismul propriu, marca BMW, până la domiciliul său din Pilu. Acolo, i-ar fi ținut în captivitate timp de aproximativ două săptămâni, într-un grajd aflat la marginea localității.
Bărbatul este cercetat pentru comiterea infracțiunilor prevăzute de Legea vânătorii nr. 407/2006, referitoare la capturarea și transportul ilegal al vânatului protejat.
Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor și a răspunderii penale.
Comunicat IPJ Arad
Polițiștii Secției 3 Rurală Chișineu-Criș, împreună cu cei ai Postului de poliție Socodor, s-au sesizat din oficiu, cu privire la săvârșirea de infracțiuni din domeniul cinegetic.
Din cercetări, a reieșit că, în luna februarie 2025, un tânăr de 28 de ani, din Pilu, ar fi capturat, în condiții nelegale, 2 pui de urs, dintr-o pădure din județul Bistrița-Năsăud. Animalele ar fi fost ținute într-un grajd de pe raza localității Pilu, până în luna iulie 2025, când le-ar fi transportat la locul de unde au fost luate inițial.
În baza probatoriului administrat, cel în cauză a fost reținut pentru 24 de ore, pentru infracțiuni la regimul cinegetic.
Cercetările sunt continuate de polițiști, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Chișineu-Criș, pentru clarificarea stării de fapt și luarea măsurilor legale.
Atragem atenția cetățenilor că, pe lângă consecințele legale, aceste acțiuni vă pot pune în pericol atât pe Dvs., cât și pe cei din jur.
Sursa foto Pixabay
Comentarii (0)