Polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac au depistat doi cetățeni români care transportau nouă biciclete și o trotinetă electrică, bunuri în valoare de aproximativ 50.000 de lei, susceptibile a fi furate.
În data de 17 august 2025, în timpul unor controale aleatorii efectuate pe drumurile din apropierea frontierei, au fost oprite două microbuze înmatriculate în România. La verificarea compartimentului pentru bagaje, polițiștii au descoperit cele nouă biciclete și trotineta electrică, pentru care șoferii nu au putut prezenta documente de proveniență.
În urma verificărilor suplimentare la sediul instituției, s-a stabilit că bunurile sunt susceptibile a proveni din furturi. De asemenea, unul dintre conducătorii auto avea dreptul de a conduce suspendat.
Bunurile au fost indisponibilizate, iar în cauză se desfășoară cercetări pentru săvârșirea infracțiunilor de tăinuire și conducere a unui vehicul fără permis de conducere. La finalizarea cercetărilor, vor fi dispuse măsurile legale care se impun.
Comentarii (0)