În perioada sărbătorilor, structurile MAI din județul Arad au fost mobilizate pentru a asigura ordinea publică, siguranța rutieră și intervențiile în situații de urgență. Peste 100 de polițiști au acționat suplimentar în zonele aglomerate, în timp ce polițiștii rutieri au aplicat 239 de sancțiuni, în valoare totală de aproximativ 95.600 de lei. 125 de șoferi au fost sancționați pentru viteză excesivă, iar 15 permise de conducere au fost reținute.
Din păcate a fost înregistrat un accident rutier grav pe DN7B, soldat cu decesul unui bărbat de 76 de ani. Totodată, polițiștii au testat 210 șoferi pentru consum de alcool și droguri, iar șase persoane au fost duse la spital pentru recoltarea de probe biologice.
Pompierii arădeni au avut 86 de intervenții, dintre care 79 pentru acordarea primului ajutor, 6 pentru stingerea incendiilor și una pentru descarcerare. Cele mai multe intervenții au fost gestionate de Detașamentul Arad
Jandarmii arădeni au fost prezenți în teren cu peste 190 de jandarmi , în special la manifestările religioase. Aceștia au aplicat 20 de amenzi contravenționale, în valoare de 4.800 lei, și au constatat două infracțiuni. Intervențiile au vizat în principal menținerea ordinii publice, fără a fi înregistrate evenimente majore.
D.M
Comentarii (0)