Consiliul Județean Arad, împreună cu Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Arad, a demarat lucrările necesare pentru obținerea autorizației de securitate la incendiu pentru Centrul de Îngrijire și Asistență pentru Persoane Adulte cu Dizabilități Păuliș.
Investiție majoră pentru siguranța beneficiarilor
Valoarea totală a proiectului este de 1,1 milioane lei, finanțată integral din bugetul Județului Arad. Lucrările au o durată estimată de 9 luni și includ:
-instalarea unui sistem modern de detectare și semnalizare incendiu,
-montarea de hidranți interiori,
-iluminat de securitate,
-suplimentarea tabloului electric general cu două circuite,
i-gnifugarea acoperișului,
-alte măsuri esențiale pentru prevenirea și limitarea riscului de incendiu.
Declarația președintelui CJ Arad
„Prin această investiție dorim să oferim condiții sigure beneficiarilor noștri și să ne asigurăm că persoanele internate aici sunt protejate. Lipsa conformării la normele ISU este extrem de riscantă. Avem exemple în România de tragedii care puteau fi evitate și nu dorim să ajungem sub nicio formă în această situație”, a declarat Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad.
Investiții continue la Centrul din Păuliș
Centrul de Îngrijire și Asistență Păuliș funcționează din 2007 sub administrarea DGASPC Arad, iar de-a lungul anilor Consiliul Județean a realizat investiții importante în modernizarea clădirii, în special pentru îndeplinirea standardelor sanitare.
Obținerea autorizației ISU va marca finalizarea lucrărilor și va garanta faptul că instituția oferă condiții de siguranță maximă pentru cele 20 de persoane adulte cu dizabilități internate aici.
Comentarii (0)