Instabilitatea politică și creșterea cursului euro încep să afecteze direct mediul de afaceri din România. Pentru mulți antreprenori, perioada actuală înseamnă lupta pentru supraviețuire și teama că vor fi nevoiți să facă disponibilizări.
În Arad, un antreenor care administrează o brutărie moștenită de la tatăl său spune că prețul pâinii ar putea crește în perioada următoare cu până la 10%, după scumpirea făinii și a altor materii prime.
Ciprian Ilonca, administratorul unei brutării din Arad, spune că trece prin una dintre cele mai dificile perioade din ultimii ani și că își face griji pentru viitorul afacerii și al angajaților săi.
„Dimineață am întrebat furnizorul despre prețuri și mi-a spus să stau liniștit. La prânz a căzut guvernul și toate inputurile au crescut. Ne așteptăm ca, odată cu majorarea prețului la făină, și pâinea să se scumpească cu 8-10%”, spune antreprenorul.
Brutăria are aproximativ 40 de angajați, iar administratorul recunoaște că nu știe dacă va reuși să îi păstreze pe toți în lunile următoare.
„De 20 de ani nu am redus personalul, dar vremurile sunt foarte grele”, mai spune acesta.
Și angajații se tem pentru ziua de mâine. Oamenii spun că, dacă își vor pierde locul de muncă, le va fi foarte greu să se descurce într-o perioadă în care toate prețurile cresc.
Administratorul brutăriei explică faptul că activitatea se desfășoară acum la capacitate maximă, însă orice reducere de program ar însemna trimiterea oamenilor acasă.
„Dacă reducem programul, atunci pleacă acasă un șofer, un brutar și alți angajați”, afirmă Ciprian Ilonca.
Problemele nu se opresc însă la industria alimentară. Și firmele din domeniul materialelor de construcții resimt puternic efectele instabilității economice.
Adrian Cignirean, administratorul unui depozit de materiale de construcții, spune că vânzările au scăzut dramatic.
„Toate materialele le luăm din import, iar creșterea euro ne afectează direct. Abia reușim să ținem firma pe linia de plutire. Despre investiții și dezvoltare nici nu mai poate fi vorba”, declară acesta.
Datele de la nivelul județului Arad arată că, de la începutul anului, peste 50% dintre firme s-au dizolvat. Antreprenorii speră acum la stabilitate politică și la măsuri economice care să le permită să își mențină afacerile și locurile de muncă.
Comentarii (0)