Scene de film de acțiune, în această seară,, pe străzile din Arad! Un tânăr de doar 21 de ani, aflat băut la volan și fără permis de conducere, a pus pe jar polițiștii și a provocat pagube serioase înainte să fie prins.
Totul a început după un apel la 112, prin care un martor a semnalat că pe o stradă centrală circulă un autoturism fără plăcuțe de înmatriculare. O patrulă a Poliției Rutiere aflată în apropiere a intervenit imediat, încercând să oprească vehiculul suspect.
Numai că șoferul nu s-a conformat semnalelor polițiștilor și a apăsat pedala de accelerație, transformând orașul într-un adevărat traseu de urmărire. În goana sa, a lovit patru mașini parcate, iar în final și-a accidentat propriul autoturism.
Tânărul și pasagerul din mașină au încercat să fugă pe jos, însă au fost prinși rapid de echipajul de poliție.
În urma testării cu aparatul etilotest, s-a stabilit că șoferul avea o alcoolemie de 0,88 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar verificările ulterioare au arătat că nu deținea permis de conducere.
Bărbatul a fost condus la spital pentru recoltarea probelor biologice și este acum cercetat penal pentru conducere fără permis și conducere sub influența băuturilor alcoolice, urmând ca procurorii să stabilească măsurile legale care se impun.
Comentarii (0)