Doi bărbați, de 36 și 53 de ani, au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, după ce ar fi tâlhărit un bărbat în zona Boul Roșu din municipiul Arad.
Potrivit unui comunicat transmis de IPJ, incidentul a avut loc în data de 22 mai 2026. Cei doi suspecți, unul din județul Botoșani și celălalt din Arad, sunt acuzați că au deposedat prin violență un bărbat din județul Olt de un telefon mobil și un portmoneu cu bani.
Fapta s-ar fi petrecut în zona Boul Roșu, iar după comiterea acesteia, cei doi au părăsit locul incidentului. Polițiștii Biroului de Investigații Criminale, cu sprijinul patrulelor de ordine publică din cadrul Secției 1 Vlaicu și Secției 2 Micălaca, au reușit identificarea și depistarea suspecților.
Aceștia au fost conduși la audieri, iar în baza probatoriului administrat, polițiștii au dispus reținerea lor pentru 24 de ore, sub acuzația de tâlhărie.
În cursul zilei de 23 mai 2026, cei doi au fost prezentați în fața judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoria Arad, care a decis arestarea preventivă pentru o perioadă de 30 de zile.
Ancheta continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care a fost comisă fapta.
Foto AI
Comentarii (0)