Polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac au depistat, în ultimele 24 de ore, doi cetățeni bulgari care conduceau autoturisme fără a deține permis de conducere.
În cadrul unor controale aleatorii și nesistematice efectuate pe căile de comunicație din apropierea frontierei, polițiștii au oprit pentru verificări două autoturisme înmatriculate în Bulgaria și Olanda. La volan se aflau doi bărbați, în vârstă de 22, respectiv 35 de ani, ambii cetățeni bulgari.
La solicitarea documentelor, cei doi șoferi nu au putut prezenta permisele de conducere. În urma verificărilor efectuate în bazele de date, polițiștii au constatat că aceștia nu dețin dreptul legal de a conduce autovehicule pe drumurile publice.
Celor doi le-a fost întreruptă călătoria, fiind conduși la sediul sectorului pentru continuarea cercetărilor.
Polițiștii de frontieră efectuează în prezent cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „conducere a unui vehicul fără permis de conducere”, urmând ca, la finalizarea acestora, să fie dispuse măsurile legale care se impun.
Comentarii (0)