Noapte albă pentru poliţiştii arădeni. După ce ieri, îm jurul orei 17, un pescar din Semlac anunţa la 112 că a văzut un bărbat, ce semăna cu criminalul căutat, chiar pe malul Mureşului, 140 de poliţişti, jandarmi şi poliţişti de frontieră au fost mobilizaţi în zonă. Localnicul povesteşte că l–a văzut odihnindu–se in iarbă. Părea obosit şi flămând. A spus că a făcut puşcărie şi că a avut probleme cu poliţia. Pescarul, împreună cu un amic, i–au dat să mănânce, şuncă şi pâine, iar, la un moment dat, când unul dintre ei a scos telefonul, fugarul a plecat. La scurt timp, cei doi pescari au realizat ca bărbatul ar putea fi criminalul din Târgu Mureş. Le povestise ca de cinci zile vine către graniţă pe firul apei. Căutările se desfăşoară pe aproximativ 30 km, intr-o zonă greu accesibilă. Malul Mureşului e plin de desişuri iar căutările de noapte nu au putut fi făcute la pas. Poliţiştii s–au bazat pe tehnică, drone cu infraroşu şi maşini cu termoviziune. Fugarul însă a fost de negăsit. Pănă la graniţă sunt mai puţin de 20 de km iar poliţiştii cred ca bărbatul încearcă să fugă în Ungaria.
Comentarii (0)