Polițiștii din Pecica au fost sesizați, în 8 aprilie, că în perioada martie – aprilie 2026 persoane necunoscute au sustras, prin tăiere, cabluri electrice și componente din cupru din nouă sonde petroliere aflate în conservare, situate în extravilanul localității.
În urma investigațiilor, oamenii legii au identificat un bărbat de 44 de ani, din Arad, bănuit de comiterea faptei. Acesta a fost reținut pentru 24 de ore, pe baza probatoriului administrat.
Prejudiciul cauzat este estimat la aproximativ 40.000 de lei.
Cercetările continuă sub supravegherea procurorului de caz, într-un dosar penal întocmit pentru furt calificat.
Comentarii (0)