Elevii și profesorii cu rezultate deosebite la olimpiadele naționale și internaționale au fost recompensați luni, 15 decembrie 2025, în cadrul Galei Olimpicilor Arădeni. Evenimentul a avut loc în Sala Regele Ferdinand a Palatului Administrativ din Arad, începând cu ora 18.00.
În cadrul galei au fost acordate diplome de onoare elevilor și profesorilor coordonatori care au obținut performanțe remarcabile la competițiile școlare desfășurate pe parcursul anului 2025.
În total, au fost premiați 43 de elevi, două echipe de fotbal și un cor, alături de 37 de cadre didactice din 11 unități de învățământ din municipiul Arad. Elevii arădeni au participat în acest an la 21 de olimpiade naționale, obținând rezultate de elită la nivel național.
Gala Olimpicilor Arădeni a avut ca obiectiv recunoașterea performanței și promovarea excelenței în educație, evidențiind importanța unui corp profesoral dedicat și a susținerii continue a elevilor cu potențial ridicat.
Prin acest eveniment, administrația locală și-a exprimat aprecierea față de elevii și profesorii care reprezintă municipiul Arad pe podiumurile competițiilor școlare, subliniind importanța investiției constante în educație, perseverență și performanță.
Evenimentul s-a încheiat cu o recepție organizată în Sala Regele Ferdinand.
Domeniile în care s-au obținut premii
Premiile au fost obținute la 21 de discipline, printre care: limba și literatura română, matematică, informatică, tehnologia informației, statistică, științe socio-umane, arte vizuale, teatru, muzică, geografie, agricultură, pedagogie, psihologie, sport școlar, religie și activități corale.
Structura premiilor acordate
Premiul I: 8 elevi (7 individual, 1 echipă)
Premiul II: 5 elevi
Premiul III: 11 elevi
Mențiuni: 16 elevi, o echipă și un cor
Premii speciale: 4 elevi
Foto Primaria Arad
Comentarii (0)