Copiii aflați în tabără la Moneasa au avut parte astăzi de o întâlnire specială cu jandarmii din cadrul IJJ Arad. În cadrul unei activități educativ-preventive, desfășurate sub sloganul „O școală fără violență, o societate educată”, micii participanți au descoperit echipamentele jandarmilor și au învățat cum pot preveni violența și cum să adopte comportamente responsabile.
Activitatea a fost una interactivă, iar accentul a fost pus pe educația prin respect, colaborare și responsabilitate. Jandarmii spun că astfel de acțiuni contribuie la formarea unui comportament civic sănătos și la creșterea sentimentului de siguranță în rândul celor mici.
D.M
Comentarii (0)