Un tânăr român în vârstă de 27 de ani a fost depistat de polițiștii de frontieră conducând un autoturism, deși nu mai avea dreptul legal de a șofa.
Incidentul a avut loc în data de 8 aprilie 2026, în urma unor controale aleatorii desfășurate de polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Vărșand, pe căile de comunicații din apropierea graniței.
Autoturismul, înmatriculat în România, a fost oprit pentru verificări de rutină. În momentul controlului, șoferului i-au fost solicitate documentele personale și permisul de conducere. În urma verificărilor în bazele de date, polițiștii au constatat că dreptul acestuia de a conduce era anulat.
Pe loc, oamenii legii au dispus întreruperea călătoriei și au condus persoana la sediul instituției pentru continuarea cercetărilor.
În acest caz, polițiștii de frontieră au deschis dosar penal pentru conducerea unui vehicul fără permis de conducere, urmând ca la finalizarea anchetei să fie luate măsurile legale care se impun.
Comentarii (0)