In Lipova, al doilea oraș ca mărime din județul Arad, iarna se trăiește ca la țară. De peste 30 de ani, toate blocurile sunt încălzite cu sobe pe lemne, după ce fosta centrală termică a orașului s-a închis.
Pensionarii sunt cei mai afectați: cară lemnele cu plasele până la etaj, iar cei care locuiesc sus au improvizat sisteme rudimentare cu scripeți pentru a evita efortul. Un bărbat de la etajul trei și-a construit singur o instalație electrică, cu motor, care trage lemnele direct în balcon. „Altfel mi-aș rupe spatele”, spune acesta.
În fiecare apartament există o sobă, iar fațadele blocurilor sunt pline de coșuri de fum montate individual. Pivnițele sunt ticsite cu lemne, pe care oamenii le transportă cum pot în locuințe. „Asta e… Nimeni nu face nimic. E foarte greu, te doare spatele”, spune o femeie care își pregătește lemnele pentru iarnă.
Autoritățile locale încearcă de ani de zile să aducă gazul în oraș. Există promisiuni că lucrările pentru extinderea magistralei de la Vladimirescu spre Lipova vor începe anul viitor. Relieful și trecerea peste Mureș complică însă proiectul, explică administratorul orașului, Florin Tripa.
Valoarea totală a investiției se ridică la aproape 70 de milioane de lei. Studiul de fezabilitate este finalizat, iar primăria așteaptă acum ca magistrala principală de gaz să ajungă în Lipova pentru a se putea demara lucrările la reţeaua de distribuție către populație.
Comentarii (0)