Vacanța de Paști s-a dovedit a fi una extrem de solicitantă pentru cadrele medicale din Unitatea de Primire Urgențe și pentru medicii de gardă, care au asigurat permanența în perioada 10–14 aprilie. În doar câteva zile, nu mai puțin de 680 de persoane, dintre care 156 de copii, au ajuns la spital cu diverse afecțiuni ce au necesitat intervenții rapide și investigații complexe.
Cele mai frecvente cazuri au fost cele de natură gastroenterologică și de medicină internă, înregistrându-se 80 de pacienți cu astfel de probleme. Afecțiunile cardiace au reprezentat, de asemenea, un motiv major de prezentare, cu 68 de cazuri, în timp ce 25 de pacienți au necesitat îngrijiri pentru probleme neurologice.
Pe fondul activităților specifice perioadei de sărbători, 89 de persoane au ajuns la spital în urma unor traumatisme, necesitând consulturi chirurgicale și ortopedice.
După evaluările și consulturile interdisciplinare, aproximativ 200 de pacienți au fost internați pentru tratament și îngrijiri medicale de specialitate, restul fiind externați cu recomandări și tratament la domiciliu.
Comentarii (0)