Un agent de poliție este cercetat după ce ar fi pretins și primit suma de 2.200 de lei de la un cetățean străin oprit în trafic pentru depășirea vitezei legale pe Autostrada A1.
Potrivit informațiilor din anchetă, incidentul ar fi avut loc la data de 8 martie 2026, în jurul orei 08:13, pe sensul de mers Nădlac–Timișoara. Șoferul, identificat prin inițialele M.S., conducea un autoturism în care se mai afla o altă persoană, când a fost oprit de un agent de poliție aflat în exercitarea atribuțiilor de serviciu.
Conform procurorilor, polițistul, identificat prin inițialele S.D.S., se deplasa cu autospeciala de serviciu având în funcțiune semnalele acustice și luminoase. Deși conducătorul auto ar fi fost surprins circulând cu o viteză peste limita legală, agentul nu ar fi aplicat procedura prevăzută de lege pentru sancționarea contravenției.
Anchetatorii susțin că polițistul l-ar fi însoțit pe șofer la un bancomat pentru a retrage bani, după care ar fi primit suma de 2.200 de lei fără a întocmi procesul-verbal de contravenție. Cetățeanul străin ar fi crezut că suma reprezintă plata amenzii pentru abaterea rutieră comisă.
Potrivit actelor de urmărire penală, agentul de poliție ar fi pretins și primit banii pentru a nu aplica sancțiunea contravențională prevăzută de lege, faptele fiind investigate în cadrul unui dosar penal.
Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs incidentul și pentru dispunerea măsurilor legale care se impun.
Precizăm că persoanele cercetate beneficiază de prezumția de nevinovăție până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive.
Comentarii (0)