În perioada 18–22 august 2025, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Arad, împreună cu colegii lor din Ungaria, au desfășurat o serie de acțiuni pe raza județului Arad.
Scopul principal a fost prevenirea accidentelor rutiere în care sunt implicați bicicliștii, dar și impunerea respectării vitezei de deplasare în trafic.
Controalele au avut loc atât în mediul urban, cât și în cel rural, iar oamenii legii au urmărit să crească gradul de conștientizare al participanților la trafic cu privire la importanța respectării regulilor de circulație.
Pe parcursul acțiunilor, polițiștii au discutat cu bicicliștii opriți în trafic, oferindu-le recomandări pentru o deplasare în siguranță și au distribuit veste reflectorizante, menite să îi facă mai vizibili pe șosea.
Comentarii (0)