Un gest de profesionalism și devotament a fost demonstrat în această dimineață, în localitatea Sebiș, de către plutonier adjutant Draga Ovidiu, pompier în cadrul Detașamentului de Pompieri Sebiș – Garda de Intervenție Gurahonț.
Aflat în timpul liber, acesta a fost martor la un accident rutier produs chiar în fața sa, în care a fost implicat un autoturism. Fără a ezita, pompierul a oprit imediat și a intervenit pentru a acorda ajutor victimei.
În mașină se afla o femeie în vârstă de 34 de ani, conștientă și cooperantă. Plt. adj. Draga Ovidiu a ajutat-o să iasă din autoturism și i-a acordat primul ajutor, rămânând alături de aceasta până la sosirea echipajului medical.
Victima a fost preluată de ambulanță și transportată la spital pentru investigații și îngrijiri medicale de specialitate.
Intervenția pompierului arată, încă o dată, că spiritul de salvator nu ține cont de program sau uniformă, iar grija pentru viața semenilor este o responsabilitate asumată în orice moment.
Comentarii (0)