Au fost 6 ani în care am învățat ce înseamnă răbdarea, speranța și lacrimile ascunse după un zâmbet. Ani în care am simțit de multe ori că visul meu se îndepărtează, dar nu am renunțat.
Când am realizat că nu pot concepe natural, am știut că trebuie să încep investigațiile. Și nu la orice ginecolog…ci la medici specializați în infertilitate. Acolo am descoperit ceva despre care nu se vorbește destul: foarte multe cupluri se confruntă cu infertilitatea. Și nimeni nu te pregătește pentru ce urmează – nici pe plan medical, nici pe plan financiar.
Investigațiile nu sunt ieftine, iar eu, cu un venit mediu spre mic, habar nu aveam ce mă așteaptă. Totuși, aveam un singur vis. Îmi doream un copil și eram gata să lupt. Dupa 6 ani, minunea a venit. Injectiile în burta si zecile de patile au fost înlocuite cu schimbatul de scutece și treziri în miez de noapte. Ce e mai greu? Drumul spre un copil? sau Să îl îngrijești? Au dreptate mamele: viața e cu totul alta după bebe.
Dacă citești asta și încă îți aștepți miracolul, să nu uiți niciodată: uneori visele întârzie, dar nu înseamnă că nu vor veni.
Dacă povestea mea ți-a rezonat sau dacă și tu ai o experiență de împărtășit despre drumul spre maternitate, te invit să ne scrii. Trimite-ne mesajul tău pe adresa: contact@hotarnews.ro.
Fii alături de noi si la episodul următor:
„Drumul prin infertilitate: de la investigații la speranță”
Comentarii (0)