Activitatea cu publicul la Tribunalul Arad și la toate judecătoriile din județ va continua să fie restrânsă în perioada 5-9 iunie 2026, ca urmare a protestelor declanșate de personalul auxiliar de specialitate din sistemul judiciar.
Potrivit unui comunicat transmis de Tribunalul Arad, măsura a fost luată în urma Hotărârii nr. 3 din 3 iunie 2026 a Adunării Generale Extraordinare a Sindicatului Național al Grefei Judiciare Dicasterial, care a decis continuarea formelor de protest începute la sfârșitul lunii mai.
Protestele sunt îndreptate împotriva proiectului Legii salarizării personalului plătit din fonduri publice, aflat în transparență decizională la Ministerul Muncii din 25 mai 2026.
În aceste condiții, programul de lucru cu publicul la Tribunalul Arad, precum și la Judecătoria Arad, Judecătoria Ineu, Judecătoria Lipova, Judecătoria Gurahonț și Judecătoria Chișineu-Criș se va desfășura la jumătate din intervalul obișnuit.
Astfel, în perioada 5-9 iunie, compartimentele Registratură și Arhivă vor avea program cu publicul doar între orele 08:30 și 11:00.
Reprezentanții Tribunalului Arad precizează că măsura face parte din acțiunile de protest adoptate la nivel național de Sindicatul Național al Grefei Judiciare Dicasterial.
Comentarii (0)