Un bărbat din județul Arad a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, după ce a fost surprins conducând sub influența alcoolului, având o alcoolemie de 3,07 g/l alcool pur în sânge.
Potrivit Parchetului de pe lângă Judecătoria Lipova, M.D. a fost depistat la volanul unui BMW, pe DJ 708B, în localitatea Covăsânț, în data de 28 iunie 2025, în jurul orei 18:00. Acesta este recidivist, fiind condamnat anterior pentru fapte similare.
Pe 14 iulie, procurorii au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și reținerea acestuia pentru 24 de ore. A doua zi, Judecătoria Lipova a admis propunerea de arestare preventivă pentru perioada 15 iulie – 13 august 2025.
Cercetările au fost realizate de polițiștii Serviciului Rutier Arad, sub coordonarea procurorului de caz.
Comentarii (0)