Polițiștii arădeni au avut un weekend plin, depistând mai mulți șoferi care au ales să se urce la volan fie fără permis, fie sub influența alcoolului. Unul dintre tineri a ajuns chiar în arest, pentru 24 de ore.
Polițiștii Secției 3 Rurală Chișineu-Criș au oprit, în localitatea Șepreuș, un autoturism condus de un tânăr de 23 de ani, care nu avea dreptul de a conduce. În plus, acesta era deja cercetat sub control judiciar pentru o altă infracțiune rutieră. Pe baza probelor strânse, tânărul a fost reținut pentru 24 de ore.
În noaptea de 8 spre 9 noiembrie 2025, polițiștii orașului Ineu au prins un bărbat de 38 de ani, din localitate, care conducea sub influența alcoolului. Testarea a indicat o valoare de 0,98 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Pe DJ 709, polițiștii Secției 6 Rurală Beliu au depistat un cetățean moldovean de 29 de ani, care avea o alcoolemie de 0,68 mg/l, iar în Grăniceri, un bărbat de 30 de ani a fost prins conducând cu 0,62 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Conform procedurii, în toate cazurile s-au recoltat probe biologice pentru stabilirea exactă a alcoolemiei, iar șoferii sunt cercetați penal pentru conducere sub influența alcoolului.
Tot în cursul zilei de 8 noiembrie, polițiștii Secției 2 Rurală Pecica au depistat, în localitatea Iratoșu, un tânăr de 18 ani care conducea fără permis de conducere. Verificările au arătat că mașina i-ar fi fost încredințată de un tânăr de 20 de ani, care știa că prietenul său nu are dreptul de a conduce.
Cei doi sunt cercetați penal, pentru săvârșirea de infracțiuni rutiere.
Comentarii (0)