O oprire de rutină în trafic s-a transformat într-un dosar penal complex. Un bărbat de 39 de ani a fost trimis în judecată de Parchetul de pe lângă Tribunalul Arad, pentru dare de mită, conducere fără permis și conducere sub influența substanțelor interzise.
Totul s-a întâmplat pe DN 7, în localitatea Lipova. Bărbatul conducea un autoturism fără a avea permis de conducere, iar testarea cu aparatul drugtest a indicat prezența amfetaminei.
În momentul în care polițiștii i-au spus că va fi cercetat penal, acesta ar fi încercat să „rezolve situația” pe loc. Mai întâi, le-ar fi promis agenților sume cuprinse între 400 și 600 de euro, iar ulterior a trecut la fapte.
În sediul Poliției Orașului Lipova, bărbatul ar fi lăsat 200 de euro pe scaunul șoferului din autospeciala de poliție, bani care reprezentau o parte din mita promisă.
Procurorii au dispus trimiterea în judecată în stare de libertate, pentru dare de mită, conducere fără permis şi sub influenţa substanţelor interzise.
Tentativă de mită după test pozitiv la droguri
Comentarii (0)