Circulația pe Autostrada A1, principala rută spre vestul Europei, este intensă în aceste zile, pe fondul întoarcerii românilor care și-au petrecut sărbătorile în țară, alături de familie.
Chiar dacă, odată cu intrarea României în spațiul Schengen, controalele fizice standard la graniță au fost eliminate, Poliția de Frontieră continuă să monitorizeze traficul în zona de vest a țării, pentru a preveni eventualele blocaje și pentru a asigura fluența circulației.
Pe Autostrada A1 s-au format coloane de autovehicule, multe dintre ele încărcate nu doar cu bagaje, ci și cu „gustul de acasă”. În portbagaje se regăsesc produse tradiționale precum cârnați, slănină, zacuscă sau cozonac – mici amintiri menite să aline dorul de țară.
Cei care pornesc la drum spun că despărțirea nu este ușoară, însă munca îi cheamă înapoi în Franța, Germania, Olanda, Austria sau Italia. Pentru mulți români, drumul spre Vest înseamnă luni întregi de muncă departe de cei dragi.
Speranța revederii și gândul la următoarea vacanță petrecută acasă îi ajută însă să meargă mai departe. Cei mai mulți spun că vor reveni în România la sărbătorile de Paști.
Trafic intens pe Autostrada A1, spre vestul Europei. Românii se întorc la muncă după sărbători
Comentarii (0)