Update
Cu puțin timp în urmă, magistrații au hotărât arestarea preventivă a celor doi frați. În sală ei au făcut spectacol și s-au lăudat cu funcțiile deținute în oraș
După incidentul violent de pe trecerea de pietoni din Arad, cei doi frați acuzați că ar fi bătut un cuplu în plină zi au fost aduși în această după-amiază la Tribunal. Procurorul a solicitat arestarea preventivă pentru loviri sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice.
În ciuda acuzațiilor grave, cei doi au apărut în fața jurnaliștilor spilcuiți, zâmbitori, purtând cătușe la mâini, dar fără să afișeze vreo urmă de regret. Mai mult, au susținut că ei ar fi „adevăratele victime” și că nu ar fi făcut decât să se apere — declarații care contrastează puternic cu situația bărbatului rănit, aflat în prezent imobilizat în ghips, cu piciorul fracturat în patru locuri, potrivit familiei.
Atitudinea sfidătoare a celor doi ridică semne de întrebare într-un oraș în care oamenii obișnuiți se așteaptă ca legea să fie aceeași pentru toți. Pentru mulți, comportamentul lor pare tipic celor care cred că statutul social sau resursele financiare îi pot plasa deasupra consecințelor.
Unul dintre cei implicați în incident a ocupat în trecut o poziție publică importantă, fiind numit politic în fruntea unei instituții culturale — o reamintire inconfortabilă a felului în care unele personaje ajung, uneori, în funcții de autoritate.
Instanța urmează să decidă asupra propunerii de arestare preventivă.
Comentarii (0)