Inspectoratul Poliției de Frontieră a transmis un comunicat de presă privind cazul TIR-ului încărcat cu țigări de contrabandă, găsit abandonat într-o parcare din apropierea localității Pecica, județul Arad.
Autotrenul a intrat în România în data de 27 noiembrie, prin punctul de trecere a frontierei cu Ungaria. Cinci zile mai târziu, în timpul unui control aleatoriu efectuat în zona de frontieră, polițiștii de frontieră au verificat camionul care staționa în parcarea de lângă Pecica.
La volan se afla un bărbat de 46 de ani, iar în urma controlului remorcii au fost descoperite 279.000 de pachete de țigări, ascunse printre alte bunuri. Valoarea totală a capturii este estimată la 6,7 milioane de lei.
Comunicatul autorităților nu precizează unde s-a aflat TIR-ul sau ce s-a întâmplat cu acesta în cele cinci zile dintre intrarea în țară și momentul controlului din parcarea de la Pecica.
În cauză a fost întocmit dosar penal pentru contrabandă, iar șoferul este în prezent audiat de către polițiști.
Comentarii (0)