Conform unor surse, sunt percheziții la domiciliile directorului DSV, a directorului adjunct, un medic veterinar zonal și o șefă de laborator.Există suspiciuni că ar fi fost falsificate buletine de analiză ale animalelor din focare de boală,pentru a putea fi exportate.Vom reveni
Update 2
Au fost percheziții la DSV Arad,în aceasta dimineață, după aparitia unor suspiciuni legate de falsificarea analizelor unor animale bolnave, din focare,animale care urmau să plece la export. Perchezitiile vin in urma unor sesizari primite din tări arabe,unde ar fi ajuns animalele bolnave. Procurorii DNA Timisoara si ai Biroului de crimă organizată au ridicat mai multe documente de la sediul DSV Arad,dar au efectuat perchezitii si in 4 ferme de animale si la domiciliile a 4 angajati, directorii institutiei, un medic zonal si seful de laborator.Până la această oră,nu se știe dacă vor fi persoane reținute.
Comentarii (0)