Zece bărbați din Nepal, Bangladesh, Sri Lanka și Ghana au fost îndepărtați sub escortă de pe teritoriul României, după ce au fost depistați în situații de ședere ilegală sau încercând să treacă fraudulos frontiera.
Aceștia intraseră legal în țară în scop de muncă, în perioada 2024–2025, însă au încălcat regimul legal de ședere. Acțiunea a fost coordonată de polițiștii de imigrări din cadrul Centrului de Cazare a Străinilor Luați în Custodie Publică Arad, cu sprijinul jandarmilor din mai multe județe.
Operațiunea s-a încheiat pe Aeroportul Internațional Cluj-Napoca. Străinilor le-a fost interzis accesul în UE, SEE și Elveția pentru cinci ani.
D.M
Comentarii (0)