Aradul marchează Ziua Națională a României printr-un program , derulat între 28 noiembrie și 1 Decembrie, în Sala Regele Ferdinand și în Piața Catedralei.
Startul sărbătorilor îl dă Conferința Științifică Națională „Arad – Capitala Politică a Marii Uniri”, organizată pe 28 noiembrie, de la ora 10.00. Istorici, cercetători și oameni de cultură din toată țara vin la Arad pentru a evidenția rolul crucial al orașului în pregătirea Marii Uniri din 1918.
Sărbătoarea continuă cu două seri de concerte în Piața Catedralei:
-30 noiembrie, ora 18.00 – muzică ușoară cu Blue Band, Rock Abil, Acoustic Boyz și White Mahala.
-1 Decembrie, ora 18.00 – muzică populară cu artiști îndrăgiți precum Gabi Bârsăuan, Diana Selagea, Iustina Șpan, Felicia Stoian, Stela Botez și Mihaela & Ciprian Istrate. Atmosfera va fi completată de dansurile Ansamblului „Zărandul” și orchestra condusă de Blagu Ienășesc.
La Târgul de Crăciun, pe 28 și 29 noiembrie, de la ora 18.00, vizitatorii vor fi întâmpinați cu colinde și cântece de iarnă interpretate de artiști locali.
Evenimentele sunt organizate de Primăria Municipiului Arad și Centrul Municipal de Cultură Arad.
Comentarii (0)