Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor Arad, împreună cu structurile locale și BJABDEP Arad din cadrul MAI, organizează în perioada mai–iulie 2026 o campanie mobilă pentru preluarea cererilor de emitere a Cărții Electronice de Identitate (CEI).
Caravana mobilă va ajunge în mai multe localități și instituții din județ, printre care Sânmartin, Iratoșu, Șagu, Șimand, Seleuș, Zădăreni, Zimand, Livada, Buteni și municipiul Arad.
Prima Carte Electronică de Identitate este gratuită pentru persoanele peste 14 ani până la 30 iulie 2026, în limita fondurilor PNRR. După această dată, taxa va fi de 70 de lei.
Noua carte de identitate oferă acces la servicii publice digitale, posibilitatea semnării electronice a documentelor, funcție de autentificare online și poate fi folosită ca document de călătorie în statele UE și SEE.
Cererea poate fi depusă la orice SPCLEP din țară sau direct la Caravana mobilă CEI.
Comentarii (0)