Primăria Arad anunță demararea primelor acțiuni de dezinsecție din luna iulie, ce vor avea loc în intervalul 14–18 iulie 2025, pe domeniul public și privat al municipiului. Vor fi aplicate tratamente chimice împotriva țânțarilor adulți și a căpușelor, în funcție de condițiile meteo.
Tratamentele împotriva țânțarilor adulți se vor face noaptea, între orele 21:30–04:30, în parcuri, spații verzi, maluri de lac și alte zone cu vegetație densă, inclusiv în curțile private aflate în imediata apropiere a acestor spații.
Dezinsecția împotriva căpușelor va începe dimineața devreme, de la ora 04:30, în parcuri, zone verzi, spații de agrement și alte locații cu vegetație densă semnalate ca posibile focare.
Substanțele utilizate – Deltatim Plus și Cymina® Ultra – sunt avizate de Ministerul Sănătății și nu prezintă risc pentru oameni, animale sau mediu.
Atenționări importante:
-
Cetățenii sunt rugați să evite prezența în zonele de stropire pe durata intervențiilor.
-
Crescătorii de albine trebuie să-și relocheze stupii pentru a evita expunerea.
-
În cazul vremii nefavorabile, intervențiile vor fi reprogramate.
Pentru o eficiență sporită, autoritățile recomandă tuturor cetățenilor, asociațiilor, firmelor și instituțiilor să realizeze acțiuni de dezinsecție și în spațiile private (curți, subsoluri, zone de depozitare etc.), în paralel cu cele efectuate de municipalitate.
Comentarii (0)