Lucrările de modernizare a DJ 707 – Drumul Regelui, care leagă județele Arad și Hunedoara, continuă. Consiliul Juețean Arad urmează să aprobe includerea în patrimoniul județului a terenurilor deja expropriate, necesare desfășurării investiției.
O parte din terenuri fac parte din fondul forestier național, iar pentru a putea fi utilizate, este necesară scoaterea lor din circuitul forestier, conform reglementărilor legale.
„Este un pas esențial pentru ca lucrările să se poată desfășura legal și fără întârzieri,” a declarat Iustin Cionca, președintele CJA.
Proiectul vizează modernizarea a 17,2 km de drum, dintre care peste 4 km sunt pe teritoriul județului Arad. Valoarea totală este de peste 208 milioane lei, din care FEDR contribuie cu peste 167 milioane lei. Lucrările se vor derula până în aprilie 2028.
Sursa foto CJ Arad
Comentarii (0)