Ediția din acest an a Festivalului Internațional de Teatru Clasic din Arad a fost anulată, ca urmare a restricțiilor bugetare impuse prin măsurile de austeritate. Evenimentul, care ar fi trebuit să marcheze a 31-a ediție, nu mai poate fi organizat din lipsă de fonduri, după cum au anunțat reprezentanții Teatrului Clasic „Ioan Slavici”.
Organizatorii iau în calcul reprogramarea festivalului într-o perioadă ulterioară, posibil în primăvară sau vară, în funcție de bugetul disponibil. FITCA era unul dintre evenimentele culturale de tradiție ale Aradului, iar anularea sa reprezintă o pierdere importantă pentru publicul iubitor de teatru.
Sursa foto Wikipedia
Comentarii (0)