Începând cu 27 martie 2026, intră în vigoare prevederile Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 7/2026, care aduc modificări importante privind regimul amenzilor contravenționale și condițiile de reducere a suspendării permisului de conducere.
Principala schimbare vizează posibilitatea ca persoanele sancționate să achite, în termen de 15 zile, jumătate din amenda aplicată, nu din minimul prevăzut de lege, pentru contravențiile reglementate de mai multe acte normative.
Totodată, pentru șoferii care solicită reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, autoritățile vor verifica dacă toate amenzile contravenționale datorate bugetului local au fost achitate. Dovada se va face exclusiv prin certificatul de atestare fiscală emis de autoritățile locale.
În cazul cetățenilor fără domiciliu în România, va fi necesară doar dovada plății amenzii care a dus la suspendarea permisului.
Intră în vigoare OUG nr. 7/2026: reguli noi pentru plata amenzilor și reducerea suspendării permisului
Comentarii (0)