Consiliul Județean Arad a finalizat un amplu proiect de modernizare a infrastructurii educaționale, prin dotarea a aproape 200 de săli de clasă din 18 unități de învățământ cu mobilier și echipamente digitale moderne.
Proiectul, finanțat prin PNRR, are o valoare de peste 10,2 milioane de lei și include achiziția a peste 400 de laptopuri, aproximativ 200 de table interactive, dar și imprimante, scannere, sisteme audio și echipamente pentru videoconferințe.
De asemenea, au fost dotate 12 laboratoare de informatică, 9 laboratoare de științe și 31 de cabinete școlare, inclusiv săli de sport. Zece dintre școlile beneficiare sunt din zone defavorizate, proiectul având ca scop creșterea calității actului educațional și reducerea inegalităților.
Comentarii (0)