Consiliul Județean Arad a aprobat noi investiții în infrastructura de apă și canalizare pentru anul 2026, în valoare totală de aproximativ 11,95 milioane lei. Fondurile provin din Fondul de întreținere, înlocuire și dezvoltare al Companiei de Apă Arad.
„Am aprobat Planul de Investiții al Companiei de Apă pentru 2026. Investim și în anul care vine în dezvoltarea și întreținerea rețelei de apă-canal, în tratarea apei uzate și, în fapt, în tot ceea ce ține de acest proces. Județul nostru se dezvoltă echilibrat, aceste investiții regăsindu-se în mai multe localități: Pecica, Săvârșin, Fântânele – pentru alimentarea cu apă a tronsonului Tisa Nouă–Firiteaz–Fiscut–Hunedoara Timișană, dar și la Ineu sau Bocsig. Este o sumă importantă, 11.950.000 de lei, ceea ce înseamnă peste 2 milioane de euro”, a declarat Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad.
Lista investițiilor aprobate pentru 2026:
Aducțiune alimentare cu apă Arad – Pecica, etapa I – 4.400.000 lei (fără TVA)
Grup de pompare Fântânele pentru alimentarea cu apă a localităților Tisa Nouă, Firiteaz, Fiscut, Hunedoara Timișeană – 1.000.000 lei (fără TVA)
Alimentare cu apă Săvârșin – Grup Pompare – 200.000 lei (fără TVA)
Reabilitare branșamente apă – 250.000 lei (fără TVA)
Instalație de aerare pentru Uzina de Apă Ineu – 2.000.000 lei (fără TVA)
Digitalizarea infrastructurii de apă și apă uzată (2.000 buc.) în UAT-urile din aria de operare – 2.100.000 lei (fără TVA)
Mărirea capacității de captare, tratare și înmagazinare a apei – microsistem Bocsig – 1.900.000 lei (fără TVA)
Reabilitare racorduri canalizare – 100.000 lei (fără TVA)
Aceste lucrări vizează modernizarea și extinderea rețelelor de apă și canalizare în mai multe zone ale județului, contribuind la îmbunătățirea serviciilor pentru mii de locuitori.
Comentarii (0)