Consiliul Județean Arad anunță redeschiderea parțială a traficului pentru autoturisme pe podul de la Șicula, începând cu noul an școlar. Măsura vine pentru a facilita deplasarea elevilor și părinților către unitățile de învățământ, dar și a producătorilor locali.
Program de traversare
Autoturismele vor putea circula pe pod în două intervale orare, zilnic:
-dimineața, între 07:00 – 08:00
-după-amiaza, între 16:30 – 17:30
Decizia a fost dispusă de președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca, în urma solicitărilor venite din partea comunității.
Motivația măsurii
Pe lângă sprijinirea elevilor și părinților, măsura are în vedere și facilitarea deplasării producătorilor locali, care erau nevoiți să ocolească aproximativ 15 kilometri pentru a-și putea livra marfa.
„Am cerut constructorului redeschiderea parțială a traficului pe pod la Șicula, pentru ca elevii să se deplaseze mai ușor la școală. Am fost impresionat și de povestea unei femei care, în fiecare zi, trebuia să livreze laptele clienților și care, pentru a face acest lucru, traversa pe jos, cu zeci de kilograme, de mai multe ori. Eu cred că disconfortul poate fi redus, acordând oamenilor posibilitatea să treacă podul cu autovehiculele în anumite intervale orare. Această măsură este facilitată și de progresul lucrărilor, care acum permit traversarea în siguranță a podului”, a declarat Iustin Cionca, președintele CJA.
Comentarii (0)