Primarul municipiului Arad, Călin Bibarț, a anunțat că taxele și impozitele locale nu vor fi majorate pentru anul 2026, acestea urmând să rămână la nivelul anului 2025.
Proiectul de hotărâre privind taxele și impozitele locale a fost pus vineri, 7 noiembrie 2025, în transparență decizională, conform legislației în vigoare.
„Nu am prevăzut majorarea lor. Dacă la nivel central se va decide altfel prin act normativ, ne vom conforma”, a precizat primarul Călin Bibarț în cadrul ședinței extraordinare a Consiliului Local Municipal.
Proiectul poate fi consultat timp de 30 de zile lucrătoare, iar cetățenii pot transmite propuneri și sugestii prin formularul online disponibil pe site-ul Primăriei Arad – www.primariaarad.ro.
Comentarii (0)